Maraton czytelniczy

W październiku 2014 roku  biblioteka szkolna przystąpiła do kolejnej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego, którego organizatorem jest Wojewódzka i Miejska   Biblioteka Publiczna w Gdańsku.   Konkurs trwa od września 2015 roku do maja 2016 roku biorą w nim udział chętni uczniowie z klas 1-6. Ich zadanie polega na tym, że każdego miesiąca rozwiązują test z treści lektury , którą mieli przeczytać. Przekroczyliśmy już półmetek zbliżamy się do końca….. Najwytrwalsi co miesiąc zgłębiają treści kolejnych lektur. Dużo by pisać o korzyściach. Najogólniejsze  cele to:

• krzewienie idei czytania książek,

• propagowanie czytelnictwa jako formy rozwoju osobowości ucznia,

• poznawanie klasyki literackiej,

• kształcenie umiejętności czytania   ze zrozumieniem, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania  tekstów,

• kształcenie umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb czytelniczych i kształtowanie postaw.

Poniżej znajdziecie listę podanych przez organizatorów spisu lektur obowiązujących w tym roku szkolnym.

Alfabetyczny wykaz lektur dla uczniów klas 4-6

Anna Czerwińska-Rydel, Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie.

Cornelia Funke, Anyżowa warownia.

Pierre Gripari, Opowieści z ulicy Broca.

Ulrich Janssen, Ulla Steuernagel Uniwersytet Dziecięcy. Mądre odpowiedzi na trudne pytania.

Astrid Lindgren, Bracia Lwie Serce.

Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika.

Krzysztof Mierzejewski , Skrzydlaci jeźdźcy.

Mary Norton, Pożyczalscy idą w świat.

Lektura na wrzesień:

Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”

Alfabetyczny wykaz lektur dla uczniów klas 2-3

Hans Christian Andersen, Calineczka - 1. lektura