Przegląd nowych książek.

REZENTUJEMY NASZE NOWE KSIĄŻKI.

Na początek – dla dzieci młodszych

Pisaliśmy już  w jaki sposób pozyskujemy pieniądze na zakup ciekawych, kolorowych, pachnących nowością i interesujących Was książek. Właśnie z funduszy zdobytych w ogólnopolskim Programie pt.”Książki naszych marzeń” kupiliśmy do naszej biblioteki książki, , o które najczęściej pytacie. W pierwszej kolejności książki dla najmłodszych, pisane dużą czcionką, kolorowe, nie za długie.

Na początek: seria „Tomuś Orkiszek i partnerzy”

Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy  - seria autorstwa Agnieszki Stelmaszyk z ilustracjami Anny Oparkowskiej, której pierwszy tom został wydany w 2014 roku. Jest to seria dla nieco młodszych dzieci o charakterze detektywistycznym.

Seria opowiada o przygodach Tomusia Orkiszka - chłopca, który po wielu planach i zajęciach zdecydował się zostać detektywem. Jego biuro śledcze znajduje się w domku na drzewie, trzyma tam wszystkie akta spraw i potrzebne przybory. Klienci początkowo sceptycznie podchodzą do pana detektywa, jednak później przekonują się o jego umiejętnościach, a perypetie te niejednokrotnie zmuszają czytelnika do śmiechu.

Następna seria to:  „ Hania Humorek”

Seria o Hani Humorek podbiła serca czytelniczek na całym świecie i liczy już 13 tomów.

Hania to zwykła dziewczynka. Ma niewiele ponad 9 lat, rodziców, którzy nie zawsze ją rozumieją, denerwującego młodszego brata Janka (nazywanego przez Hanię Smrodkiem), oddanych przyjaciół – Ryśka, Franka i Manię Pisanię – z którymi tworzy tajny Klub Siusiającej Ropuchy oraz nietypowego domowego „pupila” – roślinę muchołapkę. Hania posiada także czarodziejki pierścień odczytujący jej nastroje i jest wielką wielbicielką pierwszej kobiety lekarza – Elizabeth Blackwell. Przede wszystkim zaś, dziewczynka miewa swoje humorki i to nie zawsze dobre. Jak każdemu dziecku zdarza jej się być nadąsaną i niezadowoloną. Jednym słowem, panna Humorek jest po prostu prawdziwa.

Perypetie Hani stanowią kwintesencję dzieciństwa. Każda historia to niesamowita przygoda i duża dawka pozytywnego humoru Książki o Hani to opowieści pozytywne i radosne. Choć dziewczynka uwielbia żarty i psoty, to nie robią one nigdy krzywdy innym, a jej humory można traktować jak dziecięce wybryki. Zabawne perypetie Hani skierowane są przede wszystkim do dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-12 lat). Książki wydane zostały dużą czcionką, dlatego łatwo się je czyta. Stanowią więc doskonałą lekturę dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Zdecydowanie najważniejszym ich elementem jest tekst, niemniej jednak nie zapomniano również o doskonale obrazujących treść utworu ilustracjach.

Kolejna seria dla dzieci młodszych to:  „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”

Szwedzka seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” to bez wątpienia udane przeszczepienie konwencji kryminału na grunt literatury dziecięcej.

Lasse i Maja przyjaźnią się ze sobą, chodzą do jednej klasy, a poza tym – prowadzą biuro detektywistyczne. Kiedy mają ferie i trochę wolnego czasu, uczą się o tym, jak pracują złodzieje i policjanci. Cała fabuła, przystosowana do percepcji kilkulatków, należy do niezwykle atrakcyjnych. Poczynając od samego faktu założenia przez dzieci biura detektywistycznego – z własną siedzibą i ogłoszeniami dotyczącymi działalności, przez typowe detektywistyczne wyposażenie – lornetki, sztuczne nosy i peruki, szkła powiększające itp., po emocjonujące wydarzenia, w jakich młodzi poszukiwacze przygód uczestniczą.

Mnóstwo tu dynamicznych obrazków, ilustracji pomocniczych czy po prostu zabawnych rysunków. Duża czcionka również ułatwi lekturę – jest zresztą ta publikacja opatrzona znaczkiem „Duże litery + dużo ilustracji + akcja = łatwe czytanie”. Są tu krótkie rozdziały i krótkie, przeważnie pojedyncze, zdania w czasie teraźniejszym, żeby zapewnić dzieciom wrażenie uczestniczenia w przygodach. Zwykle książeczki w konwencji kryminału przeznaczone są dla nastolatków.

Nie ma w tym wypadku lepszej reklamy (a może przynęty) niż wielka, trzymająca w napięciu przygoda. Autorzy wykorzystują tu przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia – więc chociaż nie ma w opowieści wielkich zagrożeń, to jednak nieprzewidywalność staje się jej największym atutem.